Meet our Staff

SENIOR MANAGEMENT TEAM
Mr Jonnie Besley BA (Hons), PGCE Headmaster
Mr Edward Johnson BSc (Hons), QTS Senior Deputy Head 
Ms Fionna Thomson MA HONS.FCCA Bursar
Mr Adrian Costello BSc, QTS, PGCE Deputy Head (Pastoral)
Mr Richard Clark BSc, PGCE Deputy Head (Academic)
Mr Marcus Carter BA (Hons), PGCE Head of Boarding
Mrs Pennie Parry BA, QTS Head of Pre-Prep and Nursery
Ms Madi Bliss BA, QTS, PGCE Head of Teaching and Learning and Head of English
 
TEACHING STAFF
Mrs Nichola Allard NQT Pre-Prep Teacher
Ms Julie Angel MA, PGCE Head of Creative Arts
Mrs Nicky Aplin BA (Hons), QTS Deputy Head Pre-Prep/Pre-Prep Teacher
Mrs Alison Argles NNEB Wise Owls Lead
Mrs Helen Atkinson BA (Hons), MA, QTS Head of Learning Support
Mrs Charlotte Baker CACHE Level 3 Pre-Prep Teaching Assistant
Mrs Charlotte Barker FdA Early Years, NVQ Level 3 Teaching Assistant
Mr Jamie Batchelor QTS Maths Teacher, Head of Diversity
Mrs Tessa Besley BA, QTS Teacher and Cover Supervisor (Maternity Cover)
Ms Madi Bliss BA, PGCE, NPQSL Head of Teaching and Learning/ Head of English
Miss Katherine Brabrook ASA Level 2 (QCF) Swimming Teacher
Ms Rachel Brooke BA (QTS) English Teacher/Boarding Tutor
Ms Karen Butterfield Cache Level 2 Early Years Practitioner
Mrs Gemma Capozzi QTS DT Teacher
Mr Marcus Carter BA (Hons), PGCE (QTS) English Teacher/ Head of Boarding
Mrs Jieshang Chen MA, TESOL Mandarin Teacher
Mr Richard Clark BSc, PGCE Deputy Head (Academic)
Mr James Clarke BA PGCE (QTS) Games Coach
Mr Adrian Costello BSc, QTS, PGCE Deputy Head, Pastoral
Mrs Christie Dawson BSc. (Hons) Trainee Teacher
Mrs Amy Dunn MEng, PGCE, QTS Deputy Head of Mathematics 
Mrs Lucy England BSc (Hons), PGCE, QTS Pre-Prep Teacher
Mr Julian Evans BA (Hons), QTS Director of Sport
Mrs Kim Fairburn NNEB Early Years Practitioner
Mrs Joanna Figgis PGCE, QTS Learning Support Teacher
Mrs Tina Fowler Level 2 Coaching Sports Coach
Mr Ian Gamble BSc, PGCE PE/Sports Coach
Mrs Katy Granville BA (Hons), QTS Learning Support Teacher
Miss Jenny Grigson BSc, QTS, PGCE Head of Nursery/Boarding Tutor
Mr James Hadden BA (Hons) QTS Head of Drama
Mrs Janine Haynes BA (Hons), NVQ Level 3 Pre-Prep Teaching Assistant
Mr Ben Henderson BA, QTS Head of History, Head of Middle School
Miss Eloise Hodgson   Pre-Prep Teaching Assistant
Ms Linda Sprigge Level 2 Lifeguard Head of Pre-Prep Swimming
Miss Nicola Hunter BEd (Hons) Head of Mathematics
Mrs Rebecca Jackson BA (Hons) Learning Support Teacher/Teaching Assistant
Mrs Hannah Jenks BSc, PGCE, QTS Head of Geography (Maternity Cover)
Mrs Denise Johnson NVQ Level 3 Early Years Practitioner
Mr Ed Johnson BSc (Hons), QTS Senior Deputy Head
Mrs Karen Jones City & Guilds Level 2 Learning Support Pre-Prep Teaching Assistant
Miss Lucy Jones Cache Level 3 Games Coach/Office Assistant/HCA
Mrs Anthea Lea BEd (Hons), QTS Teaching Assistant
Mrs Mandy Leddin BSc, PGCE, MSc Science Teacher/Mental Health Lead
Mrs Susan Lockwood Cert Ed. Learning Support Teacher
Miss Maria Lorente BEd Primary, QTS Games  Coach
Mrs Margaret Lowe Level 3 TA Teaching Assistant
Mrs Helena Maclachlan MSc BSc Year 3 Teaching Assistant
Mrs Mandy Marshall-Taylor BA, QTS, PGCE MFL Teacher
Mrs Kerry McCulloch NVQ2 Sport Swimming Teacher
Mr Rory Moore BSc PGCE QTS Lower School Teacher/ Boarding Tutor
Mrs Samantha Muggeridge CACHE Level 2 Lower School Teaching Assistant
Mrs Elle Munro BEd (Hons) Lower School Teacher
Mrs Jo Nagle BA (Hons), PGCE MFL Teacher
Ms Evelina Ndlovu BA Dip, RIAM Head of Music
Ms Sara Newton QTS BSc MSc Head of Science/ Boarding Tutor
Mr Des O'Connor BA (Hons), QTS Head of Digital Learning
Ms Jane O'Mahony BA (Hons), PGCE Head of EAL
Mrs Patrycja Owen QTS Early Years Deputy Room Leader
Mrs Pennie Parry BA, QTS Head of Pre-Prep
Mrs Francesca Smart BSc, QTS Head of Geography
Mrs Sally Pilgrim QTS Nursery Assistant
Mrs Elizabeth Price HLTA Teaching Assistant 
Mrs Alys Ransom PGCE QTS English Teacher
Mr Nick Richards BSc (Hons).PGCE Head of PE/Head of Boys Games/Housemaster/Boarding Tutor
Miss Katie Robinson BSc (Hons).PGCE Head of Girls' Games/Head of Upper School
Mrs Ara Rogers BA (Hons), NVQ Level 3 Early Years Deputy Room Leader
Mrs Maria Sargent C Award Umpire Girls Games Coach
Mrs Bridget Seaton BA (Hons), PGCE Head of Lower School/Y4-5 Transition Co-ordinator
Mrs Katherine Staines BA, QTS Pre-Prep Teacher, EYFS Lead
Miss Felicity Standing BA (Hons) PGCE MA Ed. Mathematics Teacher/Boarding Tutor/Housemaster 
Mr Hugh Stevens BSc (Hons) Head of Latin
Mrs Nicky Strudwick BA Librarian Studies Librarian
Mrs Carol Thompson BEd (Hons) Teaching Assistant
Mrs Bethany Warne BA (Hons) Primary Ed with QTS Pre-Prep Teacher
Mrs Sarah Thomas Level 3 Diploma Teaching Assistant 
Mrs Caroline Usher BA (Hons), PGCE Pre-Prep Teacher/Y2-3 Transition Co-ordinator
Mrs Nicole Waterfield QTS Teaching Assistant/Head of Extra-Curricular Activities
Mrs Camilla Waterworth QTS BA Lower School Teacher
Miss Maizie White BA (Hons) DRAMA Peripatetic LAMDA teacher
Ms Natasha Witham MA (Hons), PGCE Head of MFL/Head of AGT/Housemaster
 
PERIPATETIC STAFF
Mrs Helen Arnold   Harp Teacher
Mrs Deirdre Danagher LRAM, LLCM Violin Teacher
Miss Cara Dawson BA (Hons) Drama Teacher
Mr Matthew Ellis Devitt BA (Hons) Brass Teacher
Ms Abbie Guiver   LAMDA
Mr Robert Hammersley MA GGSM Singing Teacher
Ms Evelyn Harrison LRSM Clarinet/Saxophone Teacher
Mrs Nicole Leclerq BA Music Flute Teacher
Mrs Corrina McCormick BA (Hons), PGCE (QTS) Drama Teacher
Mr Blake Mostyn BA (Hons) Drum Teacher
Miss Judith Rae BEd (Hons), MISMCT, ABRSM            Cello Teacher
Mrs Caroline Reid BEd (Hons), LGSM        Piano Teacher
Mrs Sara Robinson Bmus, ARCM, Piano Teaching Dip. Piano Teacher
Mr Chris Sweatman BA (Hons) Music Guitar Teacher
Mrs Christine Tuson BMus (Hons), DipABRSM, CertGSMD Violin and Piano Teacher
Mr Robert Tuson BMus (Hons) PGDip  Violin, Viola and Piano Teacher
Mrs Angharad Watkin   Singing Teacher
Ms Maizie White   LAMDA
SUPPORT STAFF
Mrs Lynne Adsett-Knutsen MSc Assc. CIPD Bursar's Assistant
Mrs Orowan Almada Ferreira   Senior Cleaner
Mr Tim Aspeling   Lettings Manager/ Estates Administrator
Miss Natalie Barrs   Pastoral and Learning Support Administrator
Mrs Lisa Freeman   School Shop Manager
Mr Andrew Parker   Caretaker
Mr Leo Bent   Gap Year Assistant
Miss Tracy Bithell BSA Certificate. Home Management and Family Care. Matron
Mrs Jane Bussey   School Secretary
Mr Ian Card   Assistant Groundskeeper
Mr Chris Christian   Maintenance Assistant/Transport Co-ordinator
Mrs Wendy Christian   Minibus Driver
Mrs Laura Clark   Pre-Prep Secretary 
Mr Emi Codreanu   IT Assistant
Mr Aaron Collins Level 3 Foundation Diploma in Sport Facilities Assistant
Mrs Natasha Collinson   Music Secretary
Mr Nigel Curtis   Minibus Driver
Mr John Dalton   Minibus Driver
Mrs Phumarin Deller   Cleaner
Miss Dominique Doust   Gap Year Assistant
Mrs Shelley Eagles   Cleaner
Mr David Ellis   Minibus Driver/Maintenance Assistant
Mrs Thanaya Elston-Evans   Cleaner
Mrs Vicky Falkus BA (Hons), PGCE, QTS SLT PA
Ms Lynda Franklin   Sales Ledger and Finance Assistant
Mrs Tanya Hudd   Purchase Ledger and Finance Assistant
Mrs Rebecca Jackson   P/T Pre-Prep Secretary
Mr Joe Kay   Groundskeeper 
Miss Ella King   Gap Year Assistant
Mrs Daniela McInnes   Child Welfare Officer
Mrs Tamasine Nevison   Headmaster's PA 
Mrs Louise Moule   Independent Listener
Mrs Annie Munday BA (Hons) Head of Marketing
Mr Simon Nicholls   Maintenance Assistant
Miss Elaine Norman   Payroll Officer/HXPCSL Accountant
Mrs Natalaie Park-Griffiths   SMT Administrator
Mr Christopher Pearce   Minibus Driver
Mr Henry Eagles   Cleaner
Mr Lewis Roe   Head of Maintenance 
Mr Terance Joseph (TJ) Sargent   Day Gap Assistant
Revd Carl Smith   Independent Listener
Mrs Nat Sones   Cleaner
Ms Saruta Sutharak   Cleaner
Mrs Lisa Taylor   Registrar
Ms Fionna Thomson MA (Hons), FCCA Bursar
Miss Emma Vowels BA (Hons) Head of Finance
Mr Michael Warke   Facilities Manager
Miss Sas Wharnsby RGN, RSCN, B A (Hons) Senior Nurse